Jak je financován český sport - Zdeněk Kubec

V posledních dnech vydaly servery desítky článků o financování českého sportu. Některé články se opírají o fakta, některé ne, některé jsou kumulací snů a naprosto nereálných a vizí.

Kde je problém, problémy.

Vidím tři.

 

Prvním je vláda Václava Klause, která snížila financování sportu státem na hladinu 3 MLD Kč s názorem „ať si sportovci vše zaplatí sami“. Václav Klaus se populisticky fotografoval s úspěšnými sportovci, vystupoval jako sportovec, ale odstartoval největší ekonomický propad českého sportu.

Druhým problémovým okamžikem byla stavba Sazka Arény, dnes O2 Arény. Tato stavba způsobila v průběhu několika málo let pád Sazky (společnost ve vlastnictví sportovních spolků) a sportovní prostředí přišlo o cca 1 MLD Kč z vlastních zdrojů. Jedna MLD Kč nebyla zásadním finančním zdrojem, ale pád Sazky měl setrvačnost u politiků, kteří situaci vyhodnotili tak, že by se „sportovci“ měli za pád Sazky potrestat. A trestali se nefinancováním.

Třetím problémem byla změna financování sportu přes střešní sportovní svazy v roce 2012. Tento model přinesl sice sportovním svazům o cca 130%, obrovský nárůst financí, ale znamenal totální zastavení financování sportovních klubů. Svazy jsou totiž hodnoceny za výsledky na vrcholných sportovních akcích a z toho důvodu ve vlastním zájmu investují do svých špiček, které generují finance od státu a kluby nedostávají ani skoro ani korunu.

Výsledek této schizofrenní situace podtrhlo ještě letos MŠMT, které vypsalo sice program Můj klub, do kterého emitovalo 1,2 MLD Kč, skutečně dost peněz, které by klubům asi stačily. Ale. MŠMT vypsalo program tak, že se do něj dokázalo přihlásit jen cca 32% klubů, ale hlavně přes 80% přihlášených má v žádostech chybu (informace ministra Plagy na VH ČUS, dne 6. 3. 2018).

A zde jsou důvody. Stát sice uvolnil 1,2 MLD pro sportovní kluby = 15 milionů Kč pro jeden okres, ale 93% klubů na dotaci NEDOSÁHLA.

Dle mne je nepředstavitelné, že se stát rozhodne podpořit základní články sportu vysokou částkou a ministerští úředníci tuto podporu zprocesují tak, že na státní podporu určenou vládou ČR všem dosáhne jen 7 % sportovních klubů.

Za mne trestný čin úředníků MŠMT, který je příčinou problémů ve financování základních článků českého sportu, sportovních klubů.

A co se týče financování reprezentace, tak ta je dle mne zabezpečena minimálně dosti standardně. Kde je drama jsou jen sportovní kluby, základní články sportu, místa kde se reálně sportuje. Sportovní kluby nedostávají od sportovních svazů žádné prostředky na činnost, ač byly „finance pro kluky v trenýrkách“ hlavním motivem změny financování sportu v roce 2012.

PROZS v krajích

Kontakt

PRO Zdraví a Sport
Na Vyhlídce 2340/11
400 11 Ústí nad Labem

T: +420 602 281 737
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sociální sítě

Copyright © 2013 - 2018 PRO Zdraví a Sport