Město financuje i profi kluby a to je špatně

ČLEN ČESKÉ UNIE SPORTU, ŠÉF OKRESNÍ UNIE SPORTU ÚSTECKA A PŘEDSEDA HNUTÍ PRO ZDRAVÍ A SPORT ZDENĚK KUBEC, KRITIZUJE FINANCOVÁNÍ SPORTU MĚSTEM! 

Rozhovor Zdeňka Kubce pro Ústecký deník 

Jaký byl z hlediska sportu v Ústí rok 2017?

Asi ne tak úspěšný jako roky předcházející, tím myslím dobu zhruba před pěti, šesti a více lety.

Přesto šlo o bohatý rok, Roubík překonal dvě tisícové mety, plavci zažili nejúspěšnější rok, atleti bojovali v baráži o extraligu.
Ano, hokejista Jaroslav Roubík je fenomén, jeho patriotství je unikátem v komerčním době sportu a tuším, že anketu vyhrál v roce 2015. Ale já stále vzpomínám na ročníky, kdy jsme oceňovali medailisty z ME či MS v prestižních a olympijských sportech. Tuším, že anketu za rok 2000 vyhrál dokonce medailista OH v Sydney ústecký triatlonista Řehula.

Kdo měl podle vás z Ústecka největší sportovní úspěchy?
Těžká otázka. Já se na úspěchy vždy dívám z pohledu konkurence, podle počtu sportovců, kteří daný sport dělají a počtu sportovců které musíte porazit nebo mít lepší výkon. To je můj žebříček. A v odpovědi budu asi staromódní. Pro mne jsou to dva sportovci. Už zmiňovaný Jaroslav Roubík za ústecké patriotství a potom Petr Bartůněk, ač byl až 30. na ME, ale bylo to v plavání se statisíci soupeřů v Evropě.

Rok 2017 ovlivnila i dotační kauza, co si o ní myslíte?

Obviněna byla i ČUS. Tato kauza se sportu v okrese Ústí vůbec nedotkla, jednalo se o státní peníze na servis střešních sportovních organizací jako je ČUS, Sokol, ČOV a další. Ale když už se ptáte na tuto kauzu tak je čestné říct, že naše Ústecká krajská organizace ČUS textuje aktuálně trestní oznámení na neznámého pachatele v prostředí MŠMT.

Můžete být konkrétnější?

Ptáme se orgánů na podstatu této kauzy. Tedy kdo konkrétní na půdě MŠMT rozhodl o tom, že ČUS měla dostat na servis asi 40 milionů korun, zatímco měl třeba Sokol, aniž bych se Sokola chtěl dotknout, dostat 60 milionů. Přitom Sokol má kolem 200 tisíc členů, téměř žádné reprezentanty, zatímco Česká unie sportu má 1,2 milionu členů, největší počet sportovišť a také nejvíce reprezentantů, jejichž přípravu zabezpečuje. Další otázkou je, proč získal Český olympijský výbor dotaci 76 milionů korun, ač na ni ze zákona nemá právo. Místo toho je zatím obviněn pouze předseda ČUS pan Jansta, který proti nelogickému rozhodnutí úředníků MŠMT mnohokrát veřejně protestoval a jako člen oficiálních poradních orgánů MŠMT se snažil tento schizofrenní stav změnit. Docela upřímně se těším na odpověď.

Podle vás tedy situace v současném sportu v pořádku není?
Za mne rozhodně ne. MŠMT nedodržuje zákony, zákonné termíny a podmínky, zejména pro sportovní kluby jsou téměř šikanózní. MŠMT sice pro rok 2018 vypsalo program „Můj klub“ a deponovalo do něj zhruba 1,2 miliardy korun. Ze zákona měl být program vypsán do 30. 9. 2017, ale MŠMT ho vypsalo až po začátku prosince a podklady pro přihlášení umístilo na svůj web až 12. prosince s uzávěrkou pro podání přihlášky do 29. 12. 2017, a to nemluvím o velké formální složitosti dokladů. Výsledkem je tristní skutečnost. Jen 30 procent klubů dokázalo žádost podat. Zbylých 70 procent sportovních klubů, a ne jen na Ústecku, bude v roce 2018 bez podpory státu.

Dostávají podle vás ústecké celky dostatek peněz na provoz?
Pokud myslíte od města Ústí, tak město Ústí financuje luxusně několik profi klubů, kdy příspěvky města profi klubům jsou tak velké, že některé nemají zásadní potřebu hledat finance jinde, výjimkou jsou jen basketbalisté Slunety, ti mají silného ekonomického partnera a mají i výsledky.

Jaké to má důsledky?
Jelikož se město naprosto vyčerpává financováním profesionálních sportovců, hrajících na chvostech tabulek, nezbývají městu logicky prostředky na ostatní sporty a zejména mladé sportovce. U podpory mládeže si dovolím zdůraznit, že město preferuje i u mládeže sportovce z profesionálních klubů.

Máte nějaký příklad?
Jeden mládežnický sportovec v takovém týmu dostává v průměru 15 tisíc korun na rok, hokejisté dokonce přes 20 tisíc. Ostatní mladí ústečtí sportovci, respektive jejich rodiče, dostávají od města takzvané „šeky“ v hodnotě něco přes tisíc Kč, které rodiče dětí mohou a nemusí dát klubům, kde jejich děti sportují. Tyto šeky jsou asi největším zlem. Dávají totiž rodičům možnost vydírat kluby systémem „jestli vám šek dám, tak můj kluk bude hrát, když nebude, nic nedostanete.“ Za mne smutný příběh. Tomuto systému pak bohužel odpovídá klesající trend kvality výsledků sportovců krajského města.

Pojďme k anketě Sportovec Ústecka. Myslíte si, že má Fabiana Bytyqi šanci obhájit loňský triumf?
To nevím, v anketě mám jeden hlas.

Koho byste si tipl na vítěze a naopak kdo myslíte, že by si to letos nejvíc zasloužil?
Ač jsem to zatím nikdy neudělal, před chvílí jsem svůj tip řekl.

Letos jde o 19. ročník ankety, jak se vyvíjela? Jsou nějaké extrémní rozdíly?
Těch 19 ročníků jsou ročníky s moderováním Radka Šilhana. Anketa má mnohem starší historii. K 19 letům je třeba přidat ještě asi 40 ročníků před Radkem. Dokonce i já jsem měl tu část být v anketě několikrát vyhodnocen, ale to už je opravdu hodně dávno, někdy kolem roku 1980. Rozdíly nevidím. Anketa je to oslava sportovců a poděkování všem, kdo se o sportovce starají.

Navštěvujete nějaké ústecké sporty?

Jsem ústecký patriot. Zajímaly a zajímají mne všechny sporty. Aktuálně mám deficit snad jen u florbalu, kdy jsem viděl ústecké borce jen v televizi, když hráli v Brně. Ale tento deficit určitě napravím. 

Je nějaký sportovec, kterému vyloženě fandíte?

Fandím všem.

 

PROZS v krajích

Kontakt

PRO Zdraví a Sport
Na Vyhlídce 2340/11
400 11 Ústí nad Labem

T: +420 602 281 737
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sociální sítě

Copyright © 2013 - 2020 PRO Zdraví a Sport