MŠMT schválilo tři dotační programy ve sportu na rok 2018

MŠMT schválilo na rok 2018 tři dotační programy ve sportu na podporu státní sportovní reprezentace, talentovaných dětí a mládeže a celostátní program na podporu sportovních klubů a tělovýchovných jednot. V programech se rozdělí celkem téměř 2,5 mld. Kč. 

Nejvíce nás zaujal nově vytvořený program MŮJ KLUB. Tento program v podstatě nahrazuje část materiálu neinvestičních programů a podporu na údržbu a provoz. Avšak v tomto programu spatřujme několik nedokonalostí, které si MŠMT přichystalo. Největším omezením vnímáme,. že sportovní klub, který působí min. 2 roky musí mít minimálně 12dětí ve věku 6-23 let. Samotná věková hranice je také eliminující. Již v roce 2015 předseda Mgr. Zdeněk Kubec na Semináři SPORT, který se pořádal na půdě Poslanecké sněmovny, upozorňoval, že počet mládežníků je diskriminující pro malé kluby. Dnes když pro rok 2018 byl vypsán tento program, opět apelujeme na to, aby tato hranice byla odstraněna. 

„Klíč dělení podpory mezi žadatele není nastaven podle hodnoty či objemu spravovaného majetku, což by financování provozu sportovišť předpokládalo, ale podle počtu dětí. Když nějaký klub bude disponovat několika hřišti, ale v rámci své organizace se neorientuje na mládež, tak čerpat nemůže. Vůbec se neřeší, jestli někdo obstarává velkou sportovní halu a k ní desítky sportovních staveb nebo jen jednu menší tělocvičnu. Ale uvidíme,“ konstatuje Marek Hájek.

Zcela alarmující je pro nás následně zpráva od České Unie Sportu, která přišla se statistikou, že více jak 2000 klubů na dotaci nedosáhne a nemohou se ani přihlásit.  Obce, které mají 300 - 500 obyvatel a mládež spíše vyhledává vetší kluby, tak nedostanou ani korunu. 

 

 

PROZS v krajích

Kontakt

PRO Zdraví a Sport
Na Vyhlídce 2340/11
400 11 Ústí nad Labem

T: +420 602 281 737
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sociální sítě

Copyright © 2013 - 2018 PRO Zdraví a Sport