Z továrny na Sokolovsku unikla zapáchající látka. Lidé zvrací

Z továrny na Sokolovsku unikla zapáchající látka. Lidé zvrací - takový je název reportáže z TV Nova k problematice úniku škodlivých látek z Vřesové.

Naše hnutí v roce 2018 před volbami upozornilo a iniciovalo petici - Petice za okamžité zastavení TRANSPORTU A SPALOVÁNÍ nebezpečných toxických odpadů z Ostravska v lázeňském trojúhelníku Karlovarského kraje. V čele se starostou Františkových Lázní jsme upozornili, že tento svoz a následná likvidace je v tomto kraji, místě zcela nevhodná. Byli jsme napadeni, že se chceme zviditelnit před volbami, ikdyž nehrozí žádné nebezpečí. Dnes vidíme, jak je vše v bezpečí, lidé zvracejí, nedá se dýchat a vyjma znečištěných řek se páchnoucí dehet dostává do ovzduší.

Sokolovská uhelná reagovala, že tato nehoda nemá nic společného se zpracováním dehtů z ostravských kalů, avšak k tomu hnědému uhlí se dle integrovaného povolení přidávají 4% kalů to se zplynuje a následně se pálí energetický plyn.

Naše hnutí je stále pro úplný zákaz zpracování ostravských kalů v oblasti Lázeňského trojúhelníku. Pod naší peticí je již podepsáno přes 1100 lidí.

Odkaz na petici.

Jak na celou situaci reagují představitelé kraje a ostatních měst? 

„Situaci ohledně úniku zapáchajících látek z generátorovny ve Vřesové i nadále bedlivě sledujeme. Jsme v kontaktu jak se společností Sokolovská uhelná a s Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje, který na místě nehody zasahuje, tak i s Městským úřadem v Sokolově – vodoprávním úřadem a Českou inspekcí životního prostředí. Jak jsme byli ubezpečeni, havárie nemá žádnou předmětnou souvislost se zplyňováním kalů z ostravských lagun a naměřené hodnoty ve vodě nepřekračují povolené limity. Věříme, že se situace brzy uklidní a obyvatele Vřesové a blízkého okolí již nebude obtěžovat nepříjemný zápach,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis.

Podle informací společnosti Sokolovská uhelná byla příčinou technická závada na zařízení tlakové plynárny, která zpracovává hnědé uhlí pro zdejší paroplynovou elektrárnu. Následkem závady došlo k úniku plynového koncentrátu do ovzduší a částečně do zachycující nádrže na Chodovském potoce. Porucha tedy nemá žádnou souvislost se zpracováním dehtů z ostravských lagun, jak se mylně objevilo v některých médiích. 

“Na odstranění závady se okamžitě začalo pracovat a ještě v průběhu noční směny jsme zahájili i práce na odstraňování následků,” uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl s tím, že kontinuálně s tím probíhá i monitoring odtoku z dočišťovací nádrže. “Výsledky měření na Chodovském potoce pod hrází dočišťovací nádrže jsou v pořádku a nepřekračují limity,” dodal Pöpperl. 

Odkaz na video.

PROZS v krajích

Kontakt

PRO Zdraví a Sport
Na Vyhlídce 2340/11
400 11 Ústí nad Labem

T: +420 602 281 737
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sociální sítě

Copyright © 2013 - 2020 PRO Zdraví a Sport