Zdeněk Kubec: Děti dnes neumí ani kotrmelec

Rozhovor s předsedou hnutí PRO Zdraví a Sport Mgr. Zdeňkem Kubcem o volbách 2017, spojení se s ODA a jeho pohled na současnou politiku 

Hnutí PROZS se poprvé ve své historii účastní parlamentních voleb. Jak k tomu došlo?
Zdeněk Kubec: V tomto roce jsme se již připravovali na komunální volby 2018. Následně přišla nabídka od předsedy ODA, Ing. Pavla Sehnala, zda neuděláme do voleb spolupráci. Jelikož dnes vidíme jaké problémy má sport, školství a zdravotnictví, nabídku jsme přijali.

V čem spočívá spolupráce s ODA?
Zdeněk Kubec: Naši členové, kandidáti podpoří kandidátní listiny ODA, jako členové PROZS. Ve třech krajích navíc budou mít naši zástupci pozici lídra. Navíc jsme připraveni pracovat na volebním programu a to v tématech, která nám jsou vlastní

V jakých krajích bude mít PROZS lídry?
Zdeněk Kubec: Dnes víme, že pozici lídra budeme mít v Ústeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji. V ostatních krajích přispějeme našimi členy.

Prozradíte již nějaké osobnosti?
Zdeněk Kubec: Naše lídry a kandidáty představíme až společně s ODA. Mohu naznačit, že mezi našimi kandidáty jsou sportovci, trenéři, lékaři, pedagogové, ale i zástupci samospráv.

Proč právě ODA?
Zdeněk Kubec: Nabídka spolupráce byla jasně definovaná a pan Ing.Sehnal je dle mého názoru slušný a pracovitý člověk. A společně máme co nabídnout nerozhodnutým voličům, kterým není jedno, kam našem země směřuje

Má spojení ODA a PRO Zdraví a Sport šance na úspěch v těchto volbách?
Zdeněk Kubec: Pro nás je to první test velkých voleb. V krajských jsme nepropadli a nyní ve spojení s ODA podle mých slov máme šanci na zisk 4-6%

Co je priorita pro hnutí PRO Zdraví a Sport?
Zdeněk Kubec: Podle našeho názvu by se nabízelo, že zdraví a sport. My ale pracujeme na všech úrovních. Musím se však přiznat, že dnes pracujeme zejména na návrhu nového systému financování sportu. Zde vidíme obrovské nedostatky. Máme obrovské zkušenosti, jelikož naši členové jsou z malých, středních, ale i velkých sportovních klubů. My celkově vnímáme sport jako určitou prevenci - proti obezitě, kriminalitě a úspory ve zdravotnictví.

Na Vašem webu se objevila informace, že je ve Vašem týmu i Oto Košta, bývalý hejtman Olomouckého kraje? Bude kandidovat za Vaše hnutí v říjnových volbách?
Zdeněk Kubec: Pan doktor Košta je v současné době náš poradce k problematice zdravotnictví a společně připravujeme několik projektů, které v nejbližší době zveřejníme. O jeho kandidatuře v říjnových volbách nic nevím.

Objeví se na kandidátní listině i Vaše jméno?
Zdeněk Kubec: Já nemám ambice kandidovat. Celý život miluju sport a dnes vidím jak "trpí" a snažím se spíš sestavit tým lidí, kteří mají podobné názory a cíle. Myslím si, že předseda hnutí nemusí za každou cenu kandidovat.

V médiích zazněl názor, že by mělo vzniknout ministerstvo sportu, jaký na to máte pohled?
Zdeněk Kubec: Sport je v současné době velmi podfinancován, bez ohledu na to co děje. Nevím, zda by přispělo vytvoření dalšího ministerstva k zlepšení situace. Spíš by se měl změnit systém rozdělování prostředků a určitě prostředky navýšit. I po roce 1989 bylo ve sportu víc peněz než dnes. Vezměte si, že dnes děti tloustnou, neumí ani hrát pořádně obyčejné hry jako je na honěnou, vybíjenou, atd. Učitelé si stěžují, že na tělocvik z 20ti členné třídy cvičí 4 a ostatní mají omluvenky. Děti a mládež skvěle ovládá iphony, samsungy, tablety, ale udělat kotrmelec je problém. Doktoři pak vidí, jak mají děti řídké kosti, břišní vaky. Pojišťovny a rodiče to vše platí. Tohle ministerstvo sportu nezmění.

A je vůbec možnost to změnit?
Zdeněk Kubec: Možnost je vždy, a proto máme v týmu tolik lidí, kteří to změnit chtějí. Bohužel pro dnešní politiky tohle není problém. Oni vidí problém v EET, daních, silnicích, dálnicích, atd. Ano tohle problém je, ale to jsou jen "peníze". U nás jde o zdraví. Např. to, že mají dnes ženy a páry problém otěhotnět normální cestou nikoho, kromě těch párů, netrápí. Založí se mnoho reprodukčních center a máme problém vyřešen. Jsou prostě věci a věci.

Nyní Vás čeká volební kampaň, už máte představu jak bude probíhat?
Zdeněk Kubec: My jsme hnutí, které podporuje ODA. Centrální kampaň je v rukou ODA. My samozřejmě přidáme ruku k dílu a budeme se prezentovat zejména na webu, sociálních médií a oslovíme voliče v ulicích.

PROZS v krajích

Kontakt

PRO Zdraví a Sport
Na Vyhlídce 2340/11
400 11 Ústí nad Labem

T: +420 602 281 737
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sociální sítě

Copyright © 2013 - 2018 PRO Zdraví a Sport