Přemnoží-li se v těle kvasinky candida albicans, objeví se zdravotní komplikace nazývaná kandidóza. Toto onemocnění se objevuje u žen i mužů různého věku.

Co jsou kvasinky a kde se nacházejí v lidském těle?

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se nacházejí přirozeně v lidském těle, v určitém množství. Nalezneme je v trávicím traktu nebo v oblasti intimních partií. Objeví-li se kandidóza, má nepříjemné projevy a navíc oslabuje náš imunitní systém. Vzniká přemnožením kvasinek a může být přenosná i pohlavní cestou.

K přemnožení kvasinek může dojít právě díky nižší imunitě, častým stresem nebo nezdravým životním stylem. Může se také jednat o hormonální disbalanc nebo užívání antibiotik.

Jaké jsou příznaky?

Přemnoží-li se kvasinky v ústech, vytvoří bílý povlak na jazyku, na vnitřní straně tváří nebo na patře. Z úst jde zápach, máte problémy s nadýmáním.

Pokud dojde k jejich přemnožení v oblasti intimních partií, u žen se objeví pálení pochvy, otoky, svědění nebo výtok tvarohovité konzistence. U mužů se pak vytvoří vyrážka v oblasti žaludu, která může svědit.

Dieta při kandidóze

Kandidóze se daří v kyselém prostředí. Neměli byste tedy konzumovat potraviny, které mají vysokou aciditu. Antifungální a antiinfekční účinky má česnek. Z jídelníčku eliminujte jednoduché cukry, neboť kvasinky se živí cukrem. Kromě sladkostí vynechejte také potraviny s obsahem bílé mouky.

Prevence

Jak již bylo řečeno výše. Je potřeba upravit jídelníček. Zařadit více zeleniny, masa a ořechy. Důležitá je i vhodná intimní hygiena. Vhodné přípravky nabízí značka GYNELLA®. GYNELLA® Silver Caps a Silver Foam jsou přípravky s obsahem stříbra. Brání návratu kvasinek a pomáhají v boji proti kvasinkové infekci. Svoji roli hraje i správné spodní prádlo. Mělo by být vyrobené z přírodních materiálů. Jen tak bude prodyšné.