Mitragyna speciosa, lépe známý jako kratom, je strom z čeledi kávovníků pocházející z jihovýchodní Asie. Má poměrně dlouhé kořeny v tradiční medicíně, a to pro své povzbuzující psychotropní účinky. Díky svým zdravotním přínosům neustále roste na popularitě. Využívají se především jeho sušené listy. Ty se žvýkají, konzumují nebo i kouří. Nejčastěji se ale prodává prášek z drcených listů, který se konzumuje po rozmíchání ve vodě, čaji nebo jiném nápoji. Na trhu se nabízí také v podobě kapslí.

Účinky a zdravotní přínosy

Většina účinků kratomu je způsobena jeho dvěma aktivními sloučeninami. Interagují s opioidními receptory v kůře a mozkovém kmeni, i když výsledky jsou závislé na dávce. Zatímco některé účinky se mohou objevit při nižších dávkách, jiné se nedostaví, dokud dávku nezvýšíte. Efekty nemusí být nutně rozšířeny, protože některé se nakonec mění. Důležitá věc, kterou je třeba poznamenat je, že přichází v různých kmenech, které se mírně liší účinky, jde zejména o bílý kratom, zelený kratom, červený kratom a žlutý kratom. Nejvýznamnější účinky kratomu si uvedeme níže:

Přípravek na potlačení zánětu a bolesti

Kratom má některé ohromující protizánětlivé účinky, které dělají zázraky při zmírňování bolesti. Bolest je pocit, který mění charakter, a zbavit se ho má nesčetné množství zdravotních výhod. Dvě sloučeniny, které přispívají k protizánětlivým vlastnostem kratomu, jsou to Rhynchophyllin a Epicatechin. Kromě protizánětlivých vlastností je epikatechin antioxidační, antivirová a antimutagenní sloučenina. Nefunguje pouze na snížení zánětu, působí také na snížení rizika rakovinového bujení. Rhynchofylin má naproti tomu jiné vlastnosti a je mnohem více zastoupen v listech kratomu. Jedná se o zcela přírodní anthelmintikum, antihypertenzivum a antiagregační činidlo. Pravidelná konzumace kratomu v mírné dávce (3g-5g) by mohla významně snížit množství akutní i chronické bolesti.

Nápor energie

Energii zvyšující vlastnosti kratomu jsou většinou způsobeny obsahem mitragyninu v něm. Mitragynin je alkaloid měnící mysl, který má některé ohromné vlastnosti zvyšující energii. Mitragynin je také nejvýznamnější alkaloid v kratomu, bez ohledu na kmen. Lehčí kmeny kratomu mají lepší potenciál zvýšit energii, protože mají vyšší obsah mitragyninu. Energii zvyšující vlastnosti kratomu se obvykle nevyskytují při nízkých dávkách. Zatímco účinky jsou závislé na dávce, měla by stačit mírná dávka asi 5 g. Nyní přichází ta záludná část. Zatímco kratom v nižších dávkách může navodit pocit klidu, ve větších dávkách má tendenci zvyšovat bdělost. To by mohlo zvýšit vaši úzkost, pokud jí trpíte, takže konzumujte kratom s mírou.

Zlepšení kognice

Kratom vás může zbavit bolesti, dodat energii a zmírnit náladu. Alkaloidy za tím, mitragynin a 7-α-hydroxy-mitragynin, mají také některé vlastnosti zlepšující kognici. Zatímco většina z těchto alkaloidů dodává jen relativně malé kognitivní zlepšení, ostatní účinky dohromady hrají docela významnou roli. Primární způsob, jakým kratom zlepšuje kognici, je minimalizace nebo absolutní odstranění faktorů zhoršujících kognici, jako je bolest, úzkost a deprese.

Zvyšuje náladu/pomáhá při depresi

I když kratom působí na vaše opioidní receptory, není to sám o sobě opioid. Ulevuje od bolesti a vlastnosti zlepšující náladu nejsou rozsáhle zdokumentovány, uživatelé však uvádějí, že má fantastický vliv na náladu. Zmírnění nálady prostřednictvím potlačení paranoie, bolesti a úzkosti je dobře zdokumentovaným pocitem přítomným v mnoha komerčních antidepresivech a opioidech. Studie ukazují, že konzumace kratomu má určité pozitivní účinky na duševní zdraví jako celek. Kromě jeho vlastností pro duševní zdraví je to životaschopná alternativa k opioidům, která může pomoci při zotavení ze závislosti.

Diskuse o účincích kratomu se neobejde bez zmínky o dávkování. Dávka potřebná k dosažení účinků závisí na pohlaví, věku, hmotnosti a mnoha dalších faktorech. Obecně je dávkování kratomového prášku následující:

  • Malé: 3g-5g

  • Střední: 5g-7g

  • Velké: 7g+

Vzhledem k tomu, že jsou účinky kratomu závislé na dávce, vyzýváme vás, abyste s ním experimentovali a vyzkoušeli si to sami. Stejně jako u jakéhokoli jiného denního doplňku budete muset určit správnou dávku sami. Možná nevíte, které místo je ideální pro jeho nákup. Mezi nejlepší tuzemské obchody patří eshop Greenherbs.cz, kde naleznete všechny druhy kratomu ve vysoké kvalitě a za skvělé ceny.