Ten, kdo napsal staré přísloví: „Jedno jablko denně odradí lékaře“, jistě vyslovil slova pravdy! Apple je nabitý přírodními dobrotami, které vás ochrání před nemocemi, takže nemusíte příliš často navštěvovat lékaře. Od podpory lepšího trávení po posílení imunitního systému a dokonce i jako prevence mnoha typů rakoviny, existují způsoby, jak může toto šťavnaté ovoce zlepšit vaši pohodu. V tomto článku se dozvíme něco více o úžasných přínosech jablek pro zdraví a pokožku, které jsou podloženy vědeckými důkazy.

Výživové výhody jablek:

Než prozkoumáme zdravotní přínosy jablek, pochopme nutriční profil tohoto ovoce na 100g porci.

Celkový počet kalorií – 52

 • Celkové sacharidy – 13,8 g
 • Dietní vláknina – 2,4 g
 • Cukry – 10,4 g
 • Celkový tuk – 0,2 g
 • Bílkoviny – 0,3 g
 • Vitamín K – 3 % DV
 • Vitamín C – 8 % DV
 • B6-Vitamin – 2 % DV
 • Vápník – 1 % DV
 • Draslík – 3 % DV
 • Mangan – 2 % DV
 • Voda – 85,6 g

Úžasné výhody jablka pro zdraví a pokožku (založené na výzkumu):

Zde jsme sepsali 10 důvodů, proč jsou jablka považována za jednu z nejzdravějších potravin na planetě. Pojďme se podívat na důkazy podložené zdravotní přínosy jablek.

1. Pomáhá při hubnutí:

Zahrnutí jablek do plánu zdravé výživy a aktivního životního stylu vám může pomoci zhubnout. Jablka obsahují vysoké množství vlákniny a vody, které vás zasytí na dlouhou dobu. Studie ukazuje, že obézní lidé, kteří byli krmeni celými jablky nebo jablečným džusem po dobu 4-12 týdnů, zaznamenali významný úbytek hmotnosti. Je třeba poznamenat, že konzumace jablek před jídlem může snížit příjem potravy, aniž by to ovlivnilo celkový počet kalorií.

2. Snižuje hladinu cukru v krvi:

Jablka mohou být zvláště prospěšná pro pacienty s diabetem typu 2 s několika studiemi zmiňujícími jejich schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Konkrétní studie naznačuje, že jedinci, kteří konzumovali 2-6 jablek týdně, hlásili o 28 % nižší riziko cukrovky než ti, kteří je nekonzumovali. Vědci připisují tento účinek vysokému množství polyfenolů v jablkách, které mohou chránit pankreatické buňky a tkáně před oxidačním poškozením.

3. Zlepšuje zdraví střev:

Jablka obsahují asi 17 % rozpustné vlákniny na 100g porci, což pomáhá zmírňovat žaludeční potíže, jako je zácpa, hemoroidy způsobené tvrdou stolicí, žlučové kameny, zažívací potíže, nadýmání atd. Studie z roku 2015 ukazuje, že jablka obsahují typ vlákniny zvaný pektin, který působí jako prebiotikum pro podporu lepšího růstu střevní flóry. Pektin také funguje jako želírující činidlo, které zpomaluje trávení a zvyšuje lepší vstřebávání živin.

Poznámka: Spolu se syrovými jablky můžete malým dětem a kojencům podávat také vařená jablka, abyste zklidnili jejich trávicí systém.

4. Výhody jablek pro srdce:

Studie ukazuje, že jablka mohou snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a souvisejících problémů u jednotlivců. Je známo, že jablka obsahují druh rozpustné vlákniny zvané pektin, který má vlastnosti snižující cholesterol. Navíc vysoké množství flavonoidů přítomné v tomto ovoci může také přispět ke snížení rizika úmrtnosti na srdeční choroby.

5. Může předcházet rakovině:

Několik studií potvrdilo, že jablka mohou pomoci odvrátit různé typy rakoviny u lidí. Konkrétní studie ukazuje, že jablka mají vysokou koncentraci fenolických sloučenin, které snižují oxidační stres na buňky. Bylo také hlášeno, že ženy, které konzumovaly alespoň jednu porci jablka denně, měly snížené riziko rakoviny plic. Další studie odhaluje, že Myricetin přítomný v jablkách snižuje riziko rakoviny prostaty u mužů.

6. Dokáže bojovat s dýchacími problémy:

Dýchací problémy, jako je astma, jsou způsobeny oxidativním stresem v plicích, které jsou neustále vystaveny kyslíku. Nedávné studie ukazují, že jablečný džus může svými antioxidačními sloučeninami chránit a snížit riziko astmatu. Je také známo, že kvercetin obsažený v jablkách byl účinnější při snižování výskytu astmatu ve srovnání s jiným ovocem bohatým na flavonoidy. To ukazuje, že zvýšený příjem jablek vám může pomoci vypořádat se s chronickými dýchacími problémy.

7. Může posílit kosti:

Studie ukazuje, že konzumace ovoce bohatého na flavonoidy, jako je jablko, může zlepšit kvalitu kostí a zabránit ztrátě kostní hmoty a zánětu způsobenému různými nemocemi souvisejícími s kostmi. Bylo zjištěno, že flavonoid zvaný phloridzin přítomný v jablkách je účinný při posilování kostí a zlepšování celkové struktury kostry. To je jedna z klíčových zdravotních výhod pravidelné konzumace jablek.

8. Bělí zuby:

Kousnutí do křupavého jablka může pomoci při bělení zubů spolu s prevencí mnoha zubních problémů. Podle studie z roku 2018 jablka obsahují sloučeninu zvanou kyselina ellagová, která působí jako bělicí činidlo při bělení zubů. Také mechanické působení zahrnující žvýkání jablek s pokožkou může pomoci při odstraňování plaku na zubech.

9. Může snížit riziko šedého zákalu:

Studie ukazují, že jablka obsahují vysoké množství flavonoidu zvaného kvercetin, který prokázal pozitivní účinky při minimalizaci rizika šedého zákalu souvisejícího s věkem. Je známo, že toto činidlo chrání oční čočku před oxidačním stresem tím, že zachycuje volné radikály.

10. Může minimalizovat vrásky na kůži:

Korejská studie uvádí, že jablečná dužina a slupky obsahují etanol, který působí na pokožku proti vráskám a bělí. Navíc vysoké množství antioxidantů, kolagenu a elastinu přítomné v jablkách může bojovat proti volným radikálům, které způsobují známky předčasného stárnutí, jako jsou vrásky, tmavé skvrny, pigmentace atd. Abyste si mohli užít výhody jablka pro pokožku, můžete dužinu zkombinovat s dalšími složkami, jako je med jako lokální maska.

Vedlejší účinky Apple:

Přestože jablka z velké části nemají vedlejší účinky, při nadměrné konzumaci může existovat několik rizik:

 • Přibývání na váze (kvůli vysokému ovocnému cukru)
 • Uvolněná stolice
 • Špatné trávení
 • Kyselost a vředy v žaludku
 • Poškození zubní skloviny v důsledku vysokého obsahu kyselin
 • Jádra obsahují kyanid, který může být pro tělo toxický