Věříte na přísloví: „Ať je tvé jídlo tvým lékem“? Pokud ano, pak totéž platí i pro hubnutí. Místo počítání kalorií vám výběr jednoduchých každodenních potravin může pomoci zhubnout rychle a přirozeně. Jednou z takových potravin, která je oslavována pro svůj nutričně bohatý profil, jsou rozinky! Zahrnutí rozinek do diety na hubnutí může urychlit proces a dokonce přidat širokou škálu živin k překonání dietních nedostatků.

Ale co jsou rozinky? Rozinky nebo Kismis jsou sušená forma hroznů. Mohou se pohybovat od zlaté až po tmavě hnědou barvu v závislosti na odrůdě použitých hroznů. Tyto pikantní, sladké suché plody jsou také nazývány mnoha názvy v místních jazycích jako „YenduDraksha“ (telugština), „Bedane“ (maráthština), „Vonadraakshe“ (Kannada), „UnakkuMunthiringa“ (malajálamština).

Čtěte dál a zjistěte více o výhodách rozinek při hubnutí!

Je Kismis dobrý pro hubnutí?

Odborníci se domnívají, že rozinky mohou být docela prospěšné pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Rozinky mají dobré množství kalorií a přírodních cukrů, které mohou na dlouhou dobu uspokojit hlad a chutě uprostřed jídla. To má za následek snížený příjem potravy a naopak snížený příjem kalorií! Studie také potvrzují, že lidé, kteří pravidelně konzumovali rozinky, zaznamenali o 39 % nižší riziko obezity a 54 % snížení rizika metabolického syndromu než ti, kteří je nekonzumovali. 

Jak rozinky pomáhají při hubnutí?

Přečtěte si, jak vám Kismis nebo rozinky mohou pomoci zhubnout:

Zde je podrobné vysvětlení každého z výhod hubnutí rozinky

1. Energizuje tělo

Fyzické cvičení je nepostradatelné pro jakýkoli program hubnutí. Začátečníci se však mohou příliš rychle unavit, což vede k neefektivním výsledkům. Jedním ze způsobů, jak se s touto únavou vyrovnat, je jíst rozinky jako předtréninkovou svačinu. Rozinky jsou energeticky vydatné potraviny, které jsou bohaté na přírodní cukry, jako je glukóza a fruktóza, které se rychle přeměňují na energii nezbytnou pro trénink. Rozinky vám tedy nepřímo pomáhají zhubnout tím, že poskytují tolik potřebnou sílu a výdrž.

2. Podporuje lepší trávení

Jedním z klíčových faktorů přispívajících k obezitě je špatné trávení a nízká rychlost metabolismu. S přibližně 3,3-4,5 g vlákniny na 100 g porce fungují rozinky jako prebiotika, která výrazně zlepšují růst střevní flóry, která je důležitá pro hubnutí. Vláknina také hraje zásadní roli při regulaci pohybu střev a vyplavování nežádoucích odpadů z těla. Rozinky tak pomáhají vyvážit tělesnou hmotu a snižují riziko obezity .

3. Potlačující chuť k jídlu

Nekontrolované, bezduché jedení vede k přibírání na váze! Namísto použití volně prodejných látek potlačujících chuť k jídlu můžete nahradit vysoce kalorické svačiny uprostřed jídla hrstkou rozinek. Potraviny s relativně nízkým obsahem kalorií, rozinky, mohou omezit chuť k jídlu, aniž by přispěly k počtu kalorií. Tyto suché plody obsahují přírodní ovocné cukry a leptin, které potlačují chuť k jídlu. Kromě toho, že vás udrží nasycené na dlouhou dobu a sníží návaly hladu, může leptin také zabíjet tukové buňky zvýšením procesu termogeneze.

Jak používat rozinky na hubnutí?

Nyní, když jste se dozvěděli o úžasných výhodách rozinek při hubnutí, naučte se některé z nejlepších způsobů, jak je konzumovat:

  • Odborníci doporučují při hubnutí konzumovat rozinky namočené přes noc ve vodě, místo toho, abyste je užívali v suché formě. Za tímto účelem namočte Kismis přes noc a snězte je druhý den ráno. Toto je zdravý způsob, jak konzumovat rozinky, než je jíst syrové. Nežádoucí minerály a vitamíny se rozpouštějí ve vodě a udržují pouze potřebné živiny pro rychlé vstřebání tělem.

POZNÁMKA: Mnoho studií ukazuje, že konzumace přes noc namočených rozinek zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v těle, což zvyšuje vstřebávání výživy. Vzhledem k tomu, že jsou bohaté na železo, rozinky vám také pomohou překonat anémii zvýšením produkce červených krvinek.

  • Rozinková voda je další způsob, jak zhubnout a zároveň hydratovat tělo. Můžete vařit 150 g rozinek ve 2 šálcích vody. Nechte vychladnout a vypijte.
  • Můžete také posypat hrstkou rozinek do vašich salátů pro sladkou a pikantní chuť.
  • Zahrňte do svého snídaňového talíře hrst rozinek, abyste se ráno cítili energičtí
  • Nahraďte cukr hrstí namočených rozinek ve vašich smoothies po tréninku. To může váš nápoj nejen osladit, ale také ho učinit neuvěřitelně zdravým.

Kolik rozinek bych měl sníst denně, abych zhubl?

Denní dávka rozinek se může lišit v závislosti na věku jedince, aktuální hmotnosti a zdravotním stavu. Ženy mohou mít asi 1 malý šálek rozinek (15-20 ovoce), zatímco muži mohou mít až 1,5 šálku denně jako bezpečný limit. Pokud jste toto suché ovoce ještě nikdy nejedli, začněte s hrstí a postupně zvyšujte množství!

Nežádoucí účinky rozinek

Jsou tedy rozinky všechny dobré a žádné špatné? Rozhodně ne! Stejně jako u jakéhokoli jiného jídla vám rozinky mohou způsobit vedlejší účinky, pokud je konzumujete v nadměrném množství. Zde jsou některé ze zdravotních problémů, se kterými se setkáte při předávkování rozinkami:

  • Rozinky mají vysoký obsah vlákniny, která může ve velkém množství rozrušit váš žaludek. Spolu s žaludečními poruchami, jako je kyselost, pálení žáhy, můžete také zaznamenat plynatost, střevní blokádu a špatné vstřebávání živin v důsledku předávkování vlákninou.
  • Konzumace většího množství rozinek, než je doporučené množství, může načerpat přebytečné kalorie do těla, což vede k nárůstu hmotnosti.
  • Vysoké množství ovocných cukrů přítomných v rozinkách může způsobit inzulínovou rezistenci a přispět k cukrovce a obezitě.
  • Rozinky mohou u některých lidí vyvolat alergické reakce. Běžnými příznaky jsou rýma, sípání, ucpaný hrudník, zvracení, bolesti břicha, zrychlený srdeční tep, kožní vyrážky a dokonce zvýšené riziko bakteriálních infekcí.